درمان مو - therapy, مجله آقای رنگ مو

موخوره و عوامل ایجاد آن

موخوره و عوامل ایجاد آن

یکی از محبوب ترین و مورد قبول ترین انواع زیبایی از نظر آقایان و بانوان داشتن موهایی بلند و سالم است، موهایی که ظاهر آن مرتب، سلامت و درخشان باشد. این امر یکی از شاخصه های شناخت زیبایی در بین عموم مردم است. اما در کل حالت موهای شما، بلندی یا کوتاهی آن، فر یا صاف بودن آن نیز مهم نیست بلکه چیزی که در زیبایی موهای شما بسیار حائز اهمیت است سلامت موهایتان و ظاهر شایسته آن است.

به همین دلیل بیماری هایی که مربوط به مو است باید فوراَ مورد بررسی قرار گرفته و درمان شود. موخوره امری است که دچار شدن آن ربطی به جنسیت نداشته و آقایان و بانوان ممکن است به این نوع از بیماری مو مبتلا شده و قدمت این بیماری به طول تاریخ بشریت می باشد.

در این مقاله سعی بر آن است که موخوره را بشناسیم و راه های درمانی آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

موخوره

موخوره چیست؟

موخوره یا همان Trichptylosis عملی است که رفتار آن در اسمش نمایان است. موخوره به این معنا نیست که موجودی از موی شما تغذیه می کند بلکه رفتاری است که مو بدلیل کمبود مواد مغذی یا برخورد نامناسب با آن، دچار می شود. این عارضه در بیشتر مواقع از نوک موها آغاز شده و به سمت ریشه مو حرکت می کند. موخوره زیبایی، شادابی، سلامت و براقیت موهای شما را تهدید کرده و باعث شکستن موهای شما می شود. در عارضه موخوره نوک موهای شما دو یا چند شاخه می شود و در صورت عدم جلوگیری به سمت بالا حرکت کرده و به ریشه موهای شما می رسد. مهم ترین علت بروز موخوره کمبود آمینواسیدهایی مانند سیستئین و متیونین می باشد. به طور کلی تنها راه درمان موخوره کوتاهی مو است اما با استفاده از محصولاتی که در ادامه مقاله به آن اشاره می کنیم می توانید از بروز موخوره یا پیشرفت آن جلوگیری نمایید.

انواع موخوره

عوامل ایجاد موخوره ؟

شکافی که در ابتدای ایجاد موخوره بوجود می آید به دلیل آسیب به مو است، در نتیجه تمامی کارهایی که به مو آسیب حاد و جدی برساند ممکن است شکستن موها و ایجاد موخوره را به همراه داشته باشد. یکی دیگر از عواملی که موخوره را موجب می شود خشکی و شکننده بودن ساقه موهاست این نوع از انواع مو بستری عالی برای رشد و پیشرفت موخوره می باشد و هر عاملی که خشکی موها را تشدید کند عارضه موخوره را جدی تر می کند. در زیر به چند عامل بوجود آمدن موخوره اشاره می کنیم:

  • رنگ و دکلره کردن نامرغوب و غیر اصولی
  • استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی
  • شستشو روزانه موها
  • شستشو نادرست و غیر اصولی مو
  • خشک کردن مو به روش اشتباه
  • استفاده از شوینده ها و شامپوهای نامناسب
  • شانه کردن غیر اصولی موها
  • عوامل محیطی مانند نور آفتاب و گردوغبار
  • مواجهه موها با کلر استخرها

عوارض موخوره چیست؟

همانطور که قبلا اشاره شد موخوره مو همان شکافتن موها از نوک و ادامه تا ریشه مو است اما تنها مشکلی که برای مو بوجود می آید موخوره نیست و عوارض دیگری را نیز به همراه دارد که شامل موارد زیر می باشد:

  • عدم براقیت و درخشانی مو
  • از بین رفتن ساقه موها
  • شکنندگی و خرد شدن موها
  • ضعف در ریشه مو
  • افزایش ریزش مو بدلیل تصعیف ریشه موها
  • قطع شدن موها از وسط
  • نامرتب شدن ظاهر موها
  • کدر و مات شدن موها

اما نکته ای که مهم است این است که موخوره ربطی به جنسیت فرد نداشته و به قد، حجم و جنس موها نیز بستگی ندارد این عارضه ممکن است در هر جنسیتی با هر نوع از جنس مویی بوجود بیایید.

موخوره

انواع موخوره

موخوره نیز مانند تمامی بیماری های مرتبط با پوست سر و مو انواع مختلفی دارد که با شناختن آن می توان به تشخیص بهتر برای پیشرفت آن رسید. انواع موخوره عبارتند از:

موخوره جوان Yang

شکافی نامحسوس در نوک موها مشاهده می شود که امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است مخصوصا در افرادی که موهای بلند دارند.

موخوره معمولی Basic Splite

شکافی نامحسوس در نوک موها مشاهده می شود که امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است مخصوصا در افرادی که موهای بلند دارند.

موخوره چروک Crnikle

این عارضه شبیه به سوختگی مو است و عمدتا بدلیل استفاده نادرست از ابزار حرارتی بوجود می آید.

موخوره سه شاخه Triple

این نوع از موخوره پیشرفته نوع اولیه است و مو به سه شاخه تبدیل شده و نمایانگر تخریب در لایه بیرونی مو است.

موخوره
موخوره

موخوره پر Feather

در موخوره پر نوک موها از حالت طبیعی خارج شده و کاملا شاخه شاخه می شود. این نوع در افرادی که بصورت روتین هر چند ماه یکبار موهای خود را نوک چینی نمی کنند بوجود می آید.

موخوره درختی Tree

موخوره درختی مدلی از موخوره است که شکاف در موها پشت هم و زیاد می باشد و عموما این شکاف ها در یک جهت یا سمت هستند، می توان گفت علت اصلی بروز این نوع از موخوره قرارگیری فرد در معرض نور خورشید می باشد.

موخوره دوبل Double

در اثر بی توجهی به نوع اولیه موخوره، مو دچار موخوره دوبل می شود که نشان از آسیب جدی به ساقه موها است. در این مرحله موها علاوه بر ۲ شاخه شدن از یکدیگر جدا شده و موی جدا شده نیز مجدد دو شاخه می شود. این نوع از موخوره از انواع موخوره های قدیمی و پیر به حساب می آید.

موخوره بلند Long

در این نوع از موخوره ها نوک موها همچنان بصورت یک شاخه باقی مانده است اما ساقه موها دوشاخه می شوند. این موخوره یک تهدید جدی برای موهای شما به حساب می آید.

موخوره
موخوره

موخوره عمیق Deep

ظاهری شبیهه به موخوره بلند دارد اما عمقی تر و دارای شکاف عمیق تری است که نشان دهنده ضعف در ساقه مو و پیشرفت آسیب در مو است.

موخوره مخروطی Taper

در موخوره مخروطی نوک موها نازک تر از تنه مو می شود در واقع در این نوع موخوره لایه رویی مو کاملا از دست رفته و فقط لایه زیرین آن باقی مانده است. عموما با استفاده از مواد شیمیایی قوی این عارضه حادث می شود که آسیب های جدی را به دنبال دارد.

موخوره زاویه دار Right Angle

در موخوره زاویه دار در بخش انتهای آن مو با یک زاویه مشخص خم می شود. شکستن کامل و شکاف کامل در این نوع موخوره دیده نمی شود. معمولا این نوع از موخوره زمانی که موها را محکم می بندند اتفاق می افتد که عدم توجه به آن باعث ایجاد موخوره های پیشرفته تر نیز می شود.

موخوره صخیم Thicken

در این نوع ساقه موها حالت پله ای پیدا کرده و در بعضی از قسمت ها مو ضخیم تر می شود و داروهای هورمونی باعث بوجود آمدن این نوع از موخوره می شوند.

موخوره گره سفید White Spot

یکی از حادترین انواع موخوره است که علاوه بر دو یا چندشاخه شدن مو، حالت پله ای و یا صاف نیز در موها بوجود می آید. در بسیاری از قسمت ها نیز مو دچار تناقض در ضخامت می شود و سوختن با مواد شیمیایی مهم ترین دلیل شکل گیری این نوع از موخوره است.

موخوره جوانه Offshoot

ترکیبی از موخوره گره سفید و زاویه دار است و عمدتا براشینگ شدید و متعدد باعث بوجود آمدن آن می شود و از انواع موخوره پیشرفته می باشد.

موخوره پیچیده Knot

گره ای بزرگ در ساقه مو که فقط بواسطه کوتاهی از بین می رود. این موخوره به دلیل رفتار خشن با مو، عدم استفاده از محصولات مراقبتی مناسب و آسیب جدی زدن به مو بوجود می آید و عمدتا مدت زمانی طولانی بر روی ساقه مو وجود داشته است.

موخوره ناقص Incomplete

در این‌نوع از موخوره نوک موها در برابر موخوره مقاومت کرده اما در یک جایی از ساقه موها این موخوره بوجود می آید و یک شکاف میانی در مو ایجاد نی کند که باعث قطعی مو از وسط می شود.

انواع موخوره

همانطور که قبلا گفته شد موخوره درمانی جز کوتاهی مو ندارد اما شما می توانید با استفاده از محصولات مناسب و مشاوره با افراد متخصص از بروز موخوره یا پیشرفت آن جلوگیری نمایید و روشی اصولی را در پیش بگیرید. اگر شما می خواهید که موهایتان دچار یکی از انواع موخوره نشود باید از یک روتین مو مناسب برای شستشو، تقویت و ترمیم موهای خود استفاده کنید.

پبشنهاد ما به شما این است:

  1. اگر موهایتان دچار هیچ عارضه پوست و مو دیگری مانند چربی، شوره، خشکی و … نیست می توانی از شامپوهایی که حاوی درصد بالایی روغن آرگان هستند استفاده کنید (مانند شامپو آرگان میگ، شامپو آرگان ریو).
  2. استفاده از یک ماسک مو با آبکشی مناسب موهایتان که درصد بالایی آرگان و دیگر مواد مغذی مناسب مو را دارا باشد (مانند معجون مو). برای اطلاعات بیشتر می توانید نوشته معجون مو را مطالعه نمایید.
  3. استفاده از یک ماسک مو بدون آبکشی برای مراقبت از مو در مقابل عوامل محیطی، ابزار حرارتی و رادیکال های آزاد محیطی(مانند ابریشم مو). برای اطلاعات بیشتر می توانید نوشته ابریشم مو را مطالعه نمایید.
  4. استفاده از سرم مو و روغن آرگان مناسب
  5. داشتن روتین منظم و اصولی برای شستشو موها
موخوره

کلام آخر

تمامی مواردی که در بالا ذکر شده است براساس تجربه و بازخورد مشتریان ماست. شما اگر برای موهایتان آبرسانی لازم را ایجاد نمایید و مواد مغذی را بواسطه محصولات مراقبتی مناسب به موهایتان برسانید موهایتان دچار موخوره نمی شود یا اگر هم بشود به راحتی قابل جبران است.

مثل همیشه داشتن موهایی سالم، زیبا و براق برای همه شما عزیزان آرزوی تیم آقای رنگ مو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *