ترکیب رنگ مو - Hair color combination, درمان مو - therapy, مجله آقای رنگ مو

آناتومی مو‌

آناتومی مو

آناتومی مو یکی از پیچیده ترین ساختارهای بدن انسان می باشد زمانی که از مو صحبت می شود باید بدانیم که مو یکی از بخش های پوست سر است که خود به بخش های کوچکتری به نام های اپیدرم، درم و هیپودرم تقسیم می شود فوقانی ترین لایه پوست اپیدرم نام دارد و در نواحی خاصی اپیدرم در داخل درم فرو می رود و کیسه ای شبیه به لوله بوجود می آورد که به آن فولیکول مو‌ گفته می شود در حالت کلی آن بخش از مو که در داخل پوست قرار دارد را ریشه مو و الباقی آن که از پوست سر خارج می شود را ساقه مو می نامند.

بخشهای مختلف تار مو

آناتومی مو‌ ساختار یک تار مو

شاید غیرقابل باور باشد که وظیفه اصلی مو محافظت از بدن است؛ برای مثال موی سر از جمجمه محافظت می نماید، ابرو از ورود تعریق پیشانی به داخل چشم جلوگیری می کند و مژه هم مانند سایبانی بر روی پلک برای محافظت از چشم در برابر آفتاب خلق شده است.

مو بدلیل اینکه رشته های عصبی را دارا نیست فاقد هرگونه حس است به همین دلیل زمانی که موهای خود را با قیچی کوتاه می کنیم دردی احساس نمی شود.

مو شامل بخش های زیر می باشد:

ریشه مو: بخشی از مو که در داخل پوست سر قرار دارد

پیاز مو: قسمت انتهایی مو که دارای برآمدگی است را درمال پاپیلا یا پیاز مو می نامند که در واقع بخش زنده مو بحساب می آید سلول های موجود در پیاز مو در بازه زمانی ۲۳ تا ۷۲ ساعته تقسیم می شوند و سرعت این تقسیم به مقدار قابل توجهی از سلول های دیگر موجود در بدن سریعتر است.

عضله راست کننده: این عضله به لایه اطراف غلاف مو چسبیده است و انقباض در این عضله باعث ایستادگی مو می شود و این عمل چربی را از غدد سبابه ترشح می نماید.

کارکرد این عضله غیر ارادی است و به بخش مرکزی فولیکول مو متصل است و با یک زاویه مشخص مو را از اپیدرم نگه می دارد  شایع ترین زمان فعالیت این عضله در بدن در سرما است و نکته بسیار جالب این است که تمام موهای بدن به تنهایی دارای یک عضله راست کننده هستند.

غدد سبابه: این غده بصورت مستقیم به بخش بالایی فولیکول مو وصل شده است و کارکرد اصلی آن تولید چربی مورد نیاز پوست سر است که در زمان ترشح بیش از حد، باعث بوجود آمدن چربی بیش از حد در سر و شکل گیری موی چرب می شود (لینک مقاله موی چرب) غدد سبابه یکی از حیاتی ترین غدد بدن است.

ساختار مو

ساختمان یک تار مو

ساختمان یک تار مو از سه بخش کوتیکول، مدولا و کورتکس تشکیل شده است.

مغز مو یا مدولا: درونی ترین لایه مو مغز مو یا همان مدولا نام دارد این قسمت از ساختار یک تار مو در افرادی که موهای ضخیم دارند فقط وجود دارد افرادی که موهای کرکی و نازکی دارند این قسمت را در موهایشان ندارند.

شایان ذکر است که مدولا عملکرد و فعالیت مشخصی ندارد اما می توان گفت که احتمالا برای استحکام و راست شدن مو در موهای ضخیم وجود دارد این بخش ممکن است از بین برود یا موجود نباشد اما تار مو نیز در صورت نبود این بخش تضعیف نخواهد شد

ساختمان مو

پوسته مو یا کورتکس: کورتکس لایه میانی مو است می توان گفت استحکام مو و حالت کشسانی در موها بطور مستقیم با این قسمت در ارتباط است و رنگدانه های موجود در مو یا همان ملانین ها در بخش کورتکس مو قرار دارد.

کورتکس بخش اصلی مو است که تعیین کننده قابلیت انعطاف، استحکام، بافت مو، رنگ مو و ضخامت مو می باشد این بخش از مو مانند چسب عمل کرده و کراتین های مو را به هم می چسباند.

کورتکس از رشته هایی طناب مانند ساخته شده است که این رشته های طنابی حاوی پروتئین می باشند و از مو محافظت می کنند باید به یاد داشت زمانی که کوتیکول مو آسیب ببیند کورتکس مو فاقد محافظ مانده و عوارض بسیاری را مانند از دست دادن رطوبت مو، موخوره و … را به همراه دارد و نکته دیگر این است که تعیین کننده ضخامت مو در بیشتر مواقع کورتکس مو می باشد.

پوشش، پوسته مو یا کوتیکول: کوتیکول مو خارجی ترین قسمت ساختمان یک تار مو است که در صورت بروز آسیب باعث تخریب کورتکس مو می شود کوتیکول مو مانند پولک های ماهی رو هم قرار گرفته است و پوششی بی رنگ و نازک بر روی مو می کشد که محافظ مو است این پوشش برخلاف ضخامت نازکش مانند یک سپر در برابر آسیب های مو عمل می کند.

فولیکول مو: فولیکول بخشی لوله ای مانند است که از ریشه موها محافظت می نماید.

بر روی پوست سر هر انسانی حدودا صدهزار فولیکول موجود می باشد هر فولیکول مو در طول عمر یک فرد حدودا ۲۰ بار تولید مو می کند اما نکته ای که قابل توجه است این است که با افزایش سن یا بسیاری از عوامل جوی، محیطی و …فولیکول مو توانایی خود را از دست می دهد و توانایی مو سازی در این بخش تضعیف می شود در این صورت باید با استفاده از محصولات ضد ریزش فولیکول های مو را تقویت کرد.

آناتومی مو
بخش های مختلف مو

شیمی مو

ساختار شیمیایی مو دارای مواد مختلفی است که اصلی ترین آنها کراتین و پروتئین می باشد اما می توان به مواد دیگری هم مانند: چربی ها، اسید اوریک، گلیکوژن، مواد معدنی و رنگدانه ها نیز اشاره کرد که در این ساختار شیمیایی موها قرار گرفته اند باید ذکر کرد که کراتین یک نوع پروتئین است که دارای ۱۸ نوع اسید آمینه است.

رنگ طبیعی مو

رنگ مو یکی از شاخصه های مهم در شکل گیری نژاد افراد می باشد و بصورت کلی دلیل این امر رنگدانه های طبیعی یا همان ملانین مو می باشد

قطر تار مو

موها برحسب ضخامت ۱ تار مو به سه دسته تقسیم می شوند:

  • موی نازک:

قطر هر تار مو کمتر از ۶۰ میکرون می باشد.

  • موی متوسط:

قطر هر تار مو بین ۶۰ تا ۸۰ میکرون می باشد.

  • موی ضخیم:

قطر هر تار مو بیش از ۸۰ میکرون می باشد.

قطر تار مو

انواع شکل ظاهری موها

موها براساس شکل ظاهریشان به سه دسته تقسیم نی شوند:

  • موی صاف Straight

  • موی مجعد یا مواج Wavy

  • موی فر Curly

انواع مو

کلام آخر:

مو دارای یک ساختار پیچیده و بسیار ارزشمند است که محافظت از آن یکی از ارکان مهم سلامت می باشد زمانی که موهای شما سالم باشد پوست سرتان نیز به راحتی دچار بیماری نمی شود.

استفاده از محصولات مراقبتی مناسب مانند معجون مو و ابریشم مو و شامپوهای مناسب جنس موهایتان می تواند شما را در راه داشتن موهایی سالم یاری نماید چرا که استفاده از محصول مراقبتی مناسب موهای شما را از آسیب های محیطی، جوی و مواد شیمیایی مصون نگه داشته و از بروز مشکل تا حد توان جلوگیری می نماید.

مثل همیشه داشتن موهایی سالم و زیبا برای همه آرزوی تیم آقای رنگ مو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *